מחפשים אטרקציות ליום העצמאות? נסו את מערת הפלמ"ח!

מדינה קטנה, חגים רבים – לאן הולכים ביום העצמאות? היכן עוד לא ביקרנו? מה שבטוח, זה שמורשת לא חסר בארץ הזו ובהקשר זה, רעיון מיוחד שעשוי לעניין אתכם הוא ביקור במערת הפלמ"ח.

המערה הסודית

לא בהכרח סודית, אבל בהחלט מרוחקת מעיניים בולשות, חבויה בסבך הצפוף של יערות מנשה. זו הסיבה, שבגללה בחר הפלמ"ח ב-1941 להשתמש במערה נידחת למדי, במסגרת אימוניו. מדובר במערה טבעית, אשר הייתה בעבר בשימוש של רועים בדואים. המקום מוגדר כיום כ"אתר מורשת" והוא מתופעל על ידי קיבוץ משמר העמק, אשר לידו הוא נמצא. במערת הפלמ"ח נהגו להיפגש ולהתאמן, המחלקות המיוחדות של ארגון הפלמ"ח. מדובר בעיקר בשתי מחלקות – ה"מסתערבים" ו"המחלקה הגרמנית". כמובן, פעילויות מסוג זה דרשו חשאיות והריחוק של המקום סייע להשיג זאת. אמנם לא ניתן לאמן מחלקות שלמות בתוך מערה – חלק גדול מהאימונים במילא דרש סביבה שמעל פני הקרקע. אך המערה סיפקה מקום מסתור חשוב, עבור חלק מצרכי הפלמ"ח.

המסתערבים

המסתערבים או "המחלקה הערבית" בפלמ"ח, עסקו במגוון פעולות מיוחדות בארצות אויב ערביות. פעולות אלה, כללו בין השאר ריגול, חבלה וכן הברחת עולים לארץ ישראל. כמו כן, המסתערבים ביצעו פעילויות של ריגול בקרב ערביי ארץ ישראל.

המחלקה הגרמנית

מחלקה יוצאת דופן, אשר ייעודה היה להיכנס לפעולה, במקרה שבו גרמניה הנאצית תפלוש לשטח ארץ ישראל.

היחידה הוקמה במאי 1942 והחלה להיערך בצורה מושקעת מאוד, לביצוע פעולות גרילה במסווה של חיילים וקצינים גרמניים. לשם כך, הוקם באזור משמר העמק מחנה צבאי בנוסח גרמני, על כל פרטי הפרטים שדרושים לשם כך. בסופו של דבר, לא נדרשו שירותיה המיוחדים של המחלקה הגרמנית, לא עבור מטרתה המקורית ולא עבור מטרות חלופיות שעלו לדיון.

 

 

מה עושים שם?

במקום ישנה תערוכת כלי נשק מתקופת הפלמ"ח. כמו כן, תוכלו לצפות בסרטים תיעודיים ולשמוע הרצאות רלוונטיות על תקופה זו ועל השימוש במערה. ניתן להשתתף בערבי שירה סביב המדורה או כפי שהם נקראו בהווי הפלמ"ח (ועד היום) קומזיצים. תוכלו גם להזמין קפה ועוגה לקומזיץ. היותר מפונקים, יוכלו להזמין למדורה ארוחת גורמה – לא בדיוק הווי פלמ"ח אותנטי, אבל טעים!

מה עוד ניתן לעשות שם? יש באזור פארק חבלים וקיר טיפוס ואפשרות לבצע פעילויות אקסטרים ולעבוד סדנאות גיבוש.

טיול בסביבה

כמו כן, ביקור במקום הוא כמובן גם הזדמנות לבקר בנופי הסביבה הטבעיים והיפים. תוכלו לטייל ביער משמר העמק וביערות מנשה וכן לצפות בנופי הכרמל, עמק יזרעאל והגליל, מנקודת התצפית אשר ב"הר הגעש" (מה זה? בואו ותראו).

הכניסה בתשלום.

לסיכום

ביקור בפינות מיוחדות ואטרקציות יוצאות דופן מסוג זה, עשוי להפוך כל חג למיוחד. בהקשר יום העצמאות, מערת הפלמ"ח מומלצת מאוד.

נגישות