טיפול CBT: הכירו את הטיפול שיסייע נגד חרדות אצל ילדים ונוער

טיפול CBT

מכירים את המשפט "מחשבה בוראת מציאות"? ובכן, עבור מרביתנו מדובר במשפט שאומר בעצם שהמחשבות שלנו הם אלו שישפיעו על הרגשות שלנו ובעקבות כך גם על הצעדים שלנו. יש כאלה שלוקחים את זה למקום חיובי ומנסים לתעל את המחשבות לעשייה חיובית ולתחושות טובות, אבל גם הרבה כאלה שלא מצליחים לייצר מחשבות טובות ולתעל אותן לטובת רגשות חיוביים ועשייה נכונה. כאשר מדובר על ילדים ובני נוער, אוכלוסייה שמראש מתמודדת עם התבגרות, אתגרים חברתיים וניסיון למצוא מקום בעולם, זה בהחלט יכול להיות דבר מה שמוביל לחרדות וערעור נפשי. למרבה המזל, יש בהחלט טיפולים טובים לתחושת חרדה אצל ילד ובני נוער ואיך מהם הוא טיפול CBT. אם עדיין לא שמעתם על הטיפול הזה, הנה הדברים שווה להכיר.

מהו טיפול CBT?

ראשית כל חשוב לציין כי ישנן גישות שונות לטיפול CBT וחשוב בראש ובראשונה לבחור טיפול CBT במכון מקצועי ומוסמך. טיפול CBT הוא בעצם טיפול התנהגותי רגשי התחום בזמן מסוים ויש לו יעדים מוגדרים ומטרות. הטיפול למעשה בא לטפל בקשיים רגשיים, כאשר נקודת ההנחה היא שקשיים כאלה נובעים הרבה פעמים מדפוסי מחשבה שהלכו והתקבעו עם הזמן עד שהפכו לאדפטיביים, כלומר מחשבות שעולות באופן אוטומטי ללא שום הרהור או ערעור על טיבן והאם בכלל יש להן אחיזה כלשהי במציאות.

כך למשל, יש אנשים המתקשים לתקשר במשך שנים ארוכות עם עמיתים בעבודה. אם חוזרים אחורה רואים כי בתור ילדים ונערים הם סבלו מדחייה או ניכור מצד חבריהם לספסל הלימודים (למרבה הצער, קיימים מקרים רבים כאלה בישראל), וכך למעשה התקבע דפוס מחשבה שאומר שבכל מקום אליו מגיעים ובו יש אנשים חדשים ולא מוכרים, זה יגרום לדחייה והרחקה מתוך הקבוצה. כך, על אף שהמחשבה לא קשורה למציאות, אותו אדם עלול להתרחק מלכתחילה מהמצבים האלה, להימצא בהם ולא להיות תקשורתי במיוחד וכמובן לסבול מחרדה בכל פעם שהם קורים.

איך הטיפול יכול לסייע לילדים ובני נוער?

מה שחשוב להבין זה שבעוד שהרבה מבוגרים יודעים לעמוד על טיב המחשבות האלה יחסית טוב יותר, אצל ילדים ובני נוער כל מחשבה כזו עשויה להיות הרת גורל ובעלת השלכות ארוכות טווח. יותר מכך, כאשר ילד או בן נוער מרגיש חרדה מתוך דפוס חשיבה מסוים, למרבה הצער רבים מבני גילו במעגלים חברתיים שונים עשויים לחזק את התחושה הזו וכך נכנסים ללופ אינסופי שמאד קשה לצאת ממנו.

טיפול CBT מקצועי עוזר לנתק את דפוסי המחשבה הללו אצל בני הנוער, להבין בדיוק ממה הם נובעים ובעיקר לזהות אותם בזמן אמת ולהפריד אותם מהרגש שעולה בעקבותיהם. הטיפול הוכח אלפי פעמים כיעיל מאד, במיוחד למי שאכן מעוניין להתגבר על חרדה.

מה תפקידה של המשפחה במהלך הטיפול?

קודם כל המשפחה צריכה תמיד לעודד ולתמוך, גם אם עולים קשיים במהלך הדרך. מעבר לכך צריך לדעת שטיפול CBT כולל משימות וצעדים ברורים וככל שהילד מעוניין בעזרה ורוצה לחשוף את מה שעובר עליו בטיפול, אפשר בהחלט לסייע לו ולראות שהוא אכן מבצע את הצעדים. יחד עם זאת, אין ללחוץ על מי שלא מעוניין לשתף בתהליך שהוא עובר.

לבסוף, חשוב לשים לב אם במהלך הטיפול חלה הידרדרות במצבו הנפשי של הילד או הנער ובמידה שכן חשוב מאד לגשת לעזרה מקצועית בהקדם האפשרי וכמובן לשתף את המטפל הנוכחי.

זכרו – חרדה אצל ילדים ובני נוער זה דבר שבהחלט אפשר להתגבר עליו וטיפול CBT זו בהחלט דרך טובה לעשות את זה.

נגישות