רשלנות רפואית בהיריון: איך מנהלים תביעה נגד בית חולים בחו"ל?

רשלנות רפואית בהיריון

כשאנחנו נמצאים מעבר לים, אנו לא מצפים להגיע לבית החולים, אבל לידה יכולה לקרות גם אם אנו נמצאים במדינה אחרת לשם טיול או עבור ביקור קצר, וגם אם אנו עובדים במדינה זרה. אבל מה קורה כאשר קרתה רשלנות בלידה כשהייתם בחו"ל? כיצד מגישים תביעת רשלנות שקרתה בחו"ל? רשלנות בהריון יכולה לקרות גם בישראל וגם במדינה אחרת. זהו מצב שבו צוות רפואי לא ביצע את עבודתו כנדרש, מה שגרם נזק ליולדת או ליילוד. במקרים כאלה חשוב להפעיל את פוליסת הביטוח ובין היתר לדעת איך מנהלים תביעה נגד בית חולים במדינה זרה.

אז כיצד מתחילים?

לפני הכול חשוב לדעת כי תביעה כזאת לא קל להגיש ודרוש בדרך כלל עו"ד רשלנות רפואית שיוכל לסייע בתהליך. כדי לדעת יותר על הנושא תוכלו לקרוא עוד באתר rlaw. מקרים של רשלנות רפאית בחו"ל חייבים להיות מטופלים באמצעות מסמכי תביעה מתאימים. את המסמכים יש להגיש לארגון או למוסד שבו התרחשו האירועים, כמו בית החולים שבו אירעה הלידה, כדי שמי שהתרשל יוכל לקבלם. יש מקרים בהם האדם שהיה מעורב בהליכים יצטרך להגיע לישראל כדי לחתום שקיבל את המסמכים ויסכים להופיע בבית משפט בישראל לדיונים עצמם. פעולה זאת לא קלה וחשוב לדעת כי מיקום הדיון משתנה וקשור לחוקים של המדינה בה חלה רשלנות ולחוקים בישראל.

בכול מקרה חשוב לאסוף את כל המסמכים מבית החולים או מהמקום בו התרחשה הלידה ולהביא אותם לתרגום בארץ ולהמשך טיפול בבית המשפט.

רשלנות רפואית – ההגדרה

לפני שנמשיך חשוב להכיר את ההגדרה של רשלנות רפואית. הגדרתה של רשלנות רפואית היא פעולה של צוות רפואי/מטפלים, צוות הצלה, רופאים/מנתחים וכדומה, שנעשתה ללא תשומת לב נדרשת וגרמה נזק למטופל. רשלנות רפואית היא היעדר נקיטת זהירות מרבית בעת טיפול, ובכך הסבת נזקים פיזיים או נפשיים למטופלים.

כיצד מתנהל תהליך הגשת תביעת רשלנות בחו"ל?

לאחר הבאת כלל המסמכים הראיות והוכחות כי קיים קשר בין הטיפול הרשלני לבין הנזק שקרה ליולדת או ליילוד, ולאחר חתימה על מסמכים של בית המשפט – גם על ידי מבצע העוולה וגם על ידי מי שסבל ממנה – יתחילו דיונים בבית משפט בהתאם לחוקי המדינה. בבית המשפט ישטח עורך דין מומחה את הגרסה של מי שנפגע מהרשלנות – בדרך כלל היולדת – בעוד שהצד הנתבע ישטח את הגרסה שלו ואת כל ההגנות הדרושות. לבתי חולים קיימת בדרך כלל מחלקה משפטית שתשלח עורכי דין מטעמה לנהל את הדיון.

לעיתים קרובות יהיה צורך להיעזר בעורך דין הבקיא בחוקים של המדינה בה התרחשה הרשלנות וגם בחוקים של מדינת ישראל. מטרתו של עורך הדין שמייצג את הנפגעת היא להוכיח כי ישנו קשר ישיר בין הנזקים אשר נגרמו ליולדת או ליילוד לבין הטיפול הרשלני שהתבצע בבית החולים האמריקני או בכל מדינה זרה אחרת.

בנוסף לכל אלה, חשוב לדעת שבמקרים של רשלנות רפואית שקרתה במוסד רפואי ממלכתי או פרטי בחו"ל חשוב לדעת איפה תערך התביעה, משמע: באיזה בית משפט ידונו בתיק, בארץ או בחו"ל? ברוב המקרים ההכרעה והתביעה תתבצע בגבולות המדינה בה קרה האירוע שהוביל לנזק, ויש מקרים בהם מגישים את מסמכי התביעה לאדם שביצע את הרשלנות בגבולותיה של מדינת ישראל. בכל מקרה כדי לדעת יותר אודות מיקום התביעה והדרך להגיש אותה: מומלץ לפנות אל עורך דין מומחה ברשלנות רפואית בחו"ל. כך תוכלו לקדם את התביעה שלכם ולהגיש אותה באופן מקצועי עם יותר סיכויים לקבל את הפיצוי הנדרש כדי לנסות לחזור לחיים נורמטיביים.

נגישות