התקנת מזוזות בבית: כל מה שצריך לדעת על התקנה עצמאית

התקנת מזוזות בבית

אחת המצוות הכי משמעותיות בתחום של ניהול בית יהודי היא כמובן מצוות המזוזה. יש למצווה הזו שורשים ארוכים והם מגיעים עד ליציאת מצריים כאשר המצרים הוכו במכת הבכורות ובני ישראל נצטוו על ידי הקב"ה לסמן את משקופי ביתם בדם של חיה שהוקרבה כקורבן. מזוזה אם כן היא לא רק מצווה אלא ממש סמל לבית יהודי באשר הוא. אפילו במקומות הרחוקים והנידחים ביותר בעולם אנחנו יכולים לזהות בית יהודי לפי המזוזה שבפתחו. אין זה פלא שהתקנת מזוזה מהווה חלק משמעותי בטקס הכניסה לבית חדש – חנוכת בית. יש למצווה כל מיני כללים וגם בחירת המזוזה עצמה צריכה להיעשות עם מחשבה ותשומת לב. על כל זאת ועוד כאן בהמשך.

בחירת מזוזה

המזוזה עצמה מורכבת משני חלקים עיקריים. בתוך המזוזה מצוי קלף עליו נכתבות שתי פרשיות: 'שמע ישראל' ו 'והיה אם שמוע' מתוך חומש דברים. הפרשיות נכתבות בקפידה, ביד, באותה טכניקה בה כותבים ספרי תורה או תפילין. גם קלף המזוזה נכתב על ידי סופר סת"ם ולכן מחירו לא יכול להיות נמוך מאד. למעשה, אם אתם נתקלים במזוזה שמחיר נמוך, נניח 50 ש"ח – דעו לכם שהיא ככל הנראה אינה כשרה. החלק העוטף את הקלף יכול להיות עשוי מכל חומר וללבוש צורות מגוונות. התפקיד של בתי מזוזות הוא להחזיק את קלף הפרשיות, להגן עליו ולספק יכולת הצמדה טובה למשקוף. אם אתם רוכשים את הקלף ובית המזוזה בנפרד, יש לוודא שהם מתאימים זה לזה מבחינת הממדים.

את מזוזת הכניסה נבחר מתוך מבחר גדול של בתי מזוזה מהודרים הקיימים מחומרים שונים – עץ זית, זכוכית, אבן או אפילו מתכת.

ליתר החדרים נוכל לבחור בית מזוזה בהתאם לעיצוב ולבחירה של מי שמתגורר או נמצא באותו חדר. זה רלוונטי מאד למשל בחדרי הילדים שם נרצה להתאים מזוזה שתמצא חן בעיניהם ותהיה קרובה לליבם.

היכן ואיך קובעים מזוזה?

את המזוזה יכול/ה לקבוע כל איש או אישה אשר הגיעו לגיל מצוות. המזוזה צריכה להיות בפתח של כל חדר בבית מלבד חדרים שאין בהם קדושה כמו חדרי השירותים, חדרי שירות או אכסנה ומזווים שונים. את המזוזה נקבע על המשקוף הימני בכניסה לחדר מכיוון הבית. נקבע אותה כך שהחלק התחתון שלה לא ירד אל מתחת לקו השליש העליון של אותו המשקוף. אצל הספרדים נהוג לקבוע את המזוזה בזווית אנכית מדויקת לקרקע ואילו האשכנזים תולים אותה מעט בשיפוע.

מי שעובר לגור בשכירות בדירה או בית הנמצא בארץ ישראל, מחויב להתקין מזוזה כבר מהיום הראשון. מחוץ לישראל אנו נדרשים לקבוע מזוזה מהיום הראשון רק אם תקופת השהות המתוכננת במקום היא יותר משלושים יום ברצף.

הברכה בעת קביעת המזוזה היא "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". כאשר אנחנו עוברים לבית חדש ומתקינים מזוזה בכל אחד מהפתחים, אנחנו נברך לפני התקנת המזוזה בפתח הראשי ולאחר מכן נשלים את יתר ההתקנות ללא אומר ודברים וללא צורך לחזור על הברכה לפני כל התקנה.

 

לבסוף נציין שהמזוזה מהווה את תשמיש הקדושה שהוא אולי הכי נפוץ, גם בקרב מי שמגדיר את עצמו כחילוני. בשל כך, ובשל הצורך להתקין מזוזה בכל חדר – היא מהווה אפשרות למתנה יפה ושימושית. אם אתם מכירים סטודנטים שעוברים דירה או משפחה הנכנסת לבית חדש, תוכלו לשמח אותם עם מזוזה כשרה בבית מזוזה מהודר.

נגישות