אבנר הייזלר מסביר: למי מגיע מענק עבודה?

אנו חיים במדינת רווחה שמבקשת לדחוף אנשים לעבוד ובו זמנית לתמוך במי שיוצא לעבודה, אך עדיין הכנסתו נמוכה, ועל כן בין היתר קיים מענק עבודה. מדובר במענק שמיועד להשלים את ההכנסה והוא ניתן מדי שנה, לאחר בדיקה מקיפה של שורת נתונים. רבים מהאנשים כלל לא מודעים לעובדה שקיים מענק, ואף רבים מהעצמאיים לא מודעים להיתכנות שהמענק מיועד גם עבורם. נוסף לכך, גם אנשים ששמעו על המענק הרבה פעמים ממהרים לפסול את ההיתכנות שהם זכאים ליהנות ממנו, ועל כן אבנר הייזלר, שבקיא בתחום, ניגש להציף מספר דגשים חשובים בנושא.

קהל יעד

באופן כללי אם אתם הורים לילדים מעל לגיל 23 או אם אתם מעל לגיל 55 (עם או ללא ילדים) וההכנסה החודשית עומדת בטווח המוגדר, הרי שבהחלט ייתכן שמגיע לכם מענק עבודה, מענק שבממוצע מסתכם ב4,000 ש"ח. עם זאת, יש משתנים נוספים שמשפיעים על עניין הזכאות, ומי שקרא על אבנר הייזלר בדה מרקר כבר יודע שהוא תמיד מקפיד להתייחס לכל פרט ופרט. אז כן, גם פה ראוי לדעת שצריך להיות תושבי ישראל והמענק אינו ניתן למי שהוא (או בן/ת זוגו) מחזיק בנכס מקרקעין (מלבד הדירה שבה גרים ומעל 50%). בנוסף, כאשר מדובר בעובדים בעלי מוגבלות, הרי שאז התנאים יותר גמישים, המענק מועבר גם אם אין ילדים ואילו ההכנסה יכולה להיות יותר נמוכה מהטווח שנקבע בחוק.

אבנר הייזלר מסביר למי מגיע מענק עבודה

זכאות ל150% מענק!

הייזלר מציין שיש מקרים שבהם החשיבות לבדוק היתכנות אפילו יותר חשובה, וזאת כי המענק שעומד על הפרק שווה ל 150%. פה מדובר באימהות לילד אחד לפחות, ובהורים לילד (אחד לפחות) שחיים בנפרד מההורה השני ואין להם בן/ת זוג ידוע בציבור. עוד חשוב לדעת שיש משתנים נוספים שנכנסים למשוואה. הייזלר מציין שבשנת 2018 נכנס לתוקף חוק "יורש חוקי" – בהתאם לצו הירושה. הרעיון הוא שהיורש החוקי יכול ליהנות מהמענק במקום העובד שהלך לעולמו.

מצד שני – מי לא זכאי?

היה מעניין לקרוא על אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר וללמוד שתמיד יש הזדמנויות כלכליות, רק צריך להיות ערים אליהן ולפעול בהתאם. כיצד זה תופס אותנו? ובכן הייזלר מוצא לנכון לציין שתמיד חשוב לבחון זכאות, במיוחד כי הבדיקה יחסית מהירה ואינה כרוכה בתשלום, אך מצד שני יש לדעת באלו מקרים אינכם זכאים, כך שאפילו אין טעם לבדוק. ובכן אם מדובר בשכיר שהכנסתו מגיעה מבן משפחה, או אם מדובר בשכיר שקיבל עבודה מחברה שהיא נכס של המשפחה, הרי שאז לא ניתן לקבל מענק עבודה. עם זאת, מידע זה תקף לתקופה שקדמה לקורונה – הסבר בהמשך.

בדיקה מהירה

עברתם על הדברים ואתם מתחילים להבין שבהחלט ייתכן שמחכה לכם מענק עבודה לא ממומש? ובכן הבדיקה מאוד פשוטה, ואם מבקשים לדעת כבר בדקות הקרובות מהם הסיכויים ואף יותר מכך – אלו סכומים עומדים על הפרק, מאוד כדאי להיעזר בסימולטור. כיצד? פשוט נכנסים לאתר של רשות המיסים, שם מחכה בדיקת זכאות בדבר מענק עבודה. עוד הייזלר מוצא לנכון לציין שאם מבקשים לקבל מענק עבודה עבור שנת 2020, הרי שיש לפעול עד לסוף חודש נובמבר לשנת 2021.

כיצד הקורונה נכנסת למשוואה?

הקורונה בהחלט השפיעה על מענק העבודה. זה אומר שגם שכירים ועצמאיים שעובדים בעסק משפחתי עשויים להימצא כזכאיים. נוסף לכך, עובד שנימצא כזכאי למענק עבודה עבור חודש אחד (או יותר) מהחודשים הבאים: אפריל – דצמבר לשנת 2020 זכאי לקבל תוספת כספית, בהתאם לכמות חודשי הזכאות שמתייחסים לתקופה המתוארת. שורה תחתונה? בהחלט מוטב להקדיש כמה דקות עבור בדיקה.

נגישות