קבלני בניין – חשוב שתעשו ביטוח

אם אתם קבלני בניין ועומדים בפני הקמה של פרויקט חדש, אנחנו ממליצים לכם לקרוא את המאמר הבא. במאמר זה נסביר מה זה ביטוח קבלניי בנייה, מה הוא מכסה ולמה חשוב לכם, בתור קבלנים, לרכוש את הפוליסה הזו.

מה זה ביטוח קבלניי בניה?

ביטוח קבלני בניין הוא פוליסה שמכסה את הקבלן בגין פגיעה ברכוש או צד שלישי. לאור העובדה במהלך העבודה הקבלנים ומי מטעמם נחשפים למגוון רחב של סכנות ומפגעים, ביטוח קבלנים ופרויקטים הוא ביטוח חשוב. ברוב המקרים אנחנו מדברים על נזקים שנגרמים במהלך ביצוע העבודות, הן מנזקים שנגרמים למבנה שמקימים והן מפני תביעת עובד או צד שלישי שניזוק בגוף או ברכוש. זו בדיוק הסיבה שבגינה קבלני בנייה חייבים לרכוש פוליסה כזו לפני שהם מתחילים את פרויקט הבנייה.

מה הביטוח הקבלני מכסה?

ביטוח רכוש – ביטוח העבודות עצמן וכיסוי בגין פגיעה כל שהיא ברכוש. כלומר, אתם תהיו מכוסים בכל מקרה שבו אתם תפגעו בציוד הבנייה או בפרטי הרכוש שנמצאים באתר הבנייה.

חבות צד שלישי – כיסוי בגין נזקים הנגרמים לרכוש או לגוף לצד שלישי כתוצאה מהעבודות. מכיוון שלכל פרויקט יש את רמת הסיכון שלו, גבולות האחריות גם הם מותאמים לפי האופי של הפרויקט, ההיקף שלו ומידת הסיכון.

חבות מעבידים – ביטוח זה מכסה אתכם הקבלנים בגין תביעות עובדים על תאונות או נזקי גוף. זכרו, כקבלני בנייה שמנהלים את הפרויקט אתם מעסיקים לא מעט אנשי מקצוע, אתם אלה שצריכים לקחת את האחריות עליהם.

מה משך הביטוח הקבלני?

בניגוד לביטוחים אחרים בשוק שתקפים לשנה, הביטוח הקבלני תקף למשך כל תקופת הפרויקט וביצוע העבודות בשטח. התוקף של הביטוח מתחיל ברגע שאתם רוכשים את הפוליסה ואילו סיום תקופת הביטוח נקבעת לפי אחד מהפרמטרים הבאים. הראשון, תאריך הסיום שמצוין בפוליסה שרכשתם. השני, מסירת הפרויקט לגורם שהזמין מכם את העבודה. השלישי, כשאתם משלימים את העבודות הקבלניות. הרביעי, כשמזמין העבודה מתחיל להשתמש בפרויקט.

קבלני בניין - חשוב שתעשו ביטוח

מה חשוב לדעת לפני שעושים ביטוח קבלני?

ראשית, עליכם לתאר במדויק את האתר שבו מתבצע הפרויקט ולא פחות חשוב מזה, את האופי של העבודה. אתם צריכים להתייחס למיקום הגיאוגרפי של הפרויקט, על מנת שהמבטח ידע האם מדובר באזור שמועד לנזקי שיטפונות, כמו למשל פרויקטים שמוקמים בקרת החופים. תארו האם מדובר בעבודות שיפוץ או בנייה, האם מדובר בפרויקט של עבודות תשתית והאם העבודה כוללת קידוחים.

ככל שתציינו יותר פרטים כך הסיכוי שהביטוח שתרכשו יכסה אתכם במקרה הצורך הוא גדול יותר. כבר שמענו על לא מעט מקרים שבהם קבלנים פשוט רכשו פוליסה שאינה מתאימה לאופי של הפרויקט ומצאו את עצמם לא מכוסים. אם אתם מרגישים שאתם צריכים להתייעץ עם גורם מקצועי טרם העברת המידע הזה לחברת הביטוח, אנחנו בהחלט ממליצים לכם לעשות זאת.

אילו הרחבות קיימות לביטוח הקבלני?

לפני שאתם בוחרים את הפוליסה שלכם אנחנו ממליצים לכם לבדוק אילו הרחבות תוכלו לרכוש. ההרחבות הללו נועדו לספק לכם מענה למקרים בהם האופי של הפרויקט דורש התייחסות אחרת, ולו בשל רמת הסיכון שקיימת בו. למשל, תוכלו להוסיף ביטוח אחריות מקצועית, ביטוח לכלי ציוד מכני הנדסי, ביטוח אחריות מוצר למבנים ועוד. כמובן שככל שתרכשו יותר הרחבות, כך העלות הסופית של הפוליסה שלכם תהיה יקרה יותר.

לסיכום

אם אתם קבלני בנייה אתם חייבים לרכוש פוליסה של ביטוח קבלני. זו הפוליסה היחידה שתכסה אתכם בגין מקרים של נזקים למבנה, לרכוש, לעובדים שלכם או צד שלישי.

נגישות