כשלומדים מהבית, טוב שיש את עמותת אחינועם לתרומת מחשבים ארצית

למידה מהבית הפכה לחלק בלתי נפרד מהמאה ה 21. למעשה, בעקבות מגפת הקורונה רבים מתלמידי ישראל נאלצו להתחיל וללמוד דרך המחשב, כחלק מכללי הריחוק החברתי וכן סגירת מוסדות הלימוד באופן הרמטי בשביל להוריד את אחוזי התחלואה הגבוהים. אולם, מדובר במגמה שנמשכת מזה מספר שנים וזאת בשל קדמה טכנולוגית פורצת דרך המאפשרת להיעזר במחשבים לטובת לימודים, העמקה ומחקר. בעבור ילדים ובני נוער המוגדרים בסיכון, היכולת ללמוד מרחוק היא מוגבלת עד בלתי אפשרית, וזאת בשל מצבם הסוציו אקונומי המקשה על רכישה של מחשב בעלות שיכולה להגיע לאלפי שקלים כמו גם הפערים החברתיים שמשפיעים מאוד על היכולת של אותם תלמידים לקבל שווין הזדמנויות, כמו ילדים ובני נוער המתגוררים באשכולות חזקים יותר. עמותת אחינועם אשר חרטה על דגלה את שווין ההזדמנויות בחברה הישראלית הצליחה לאגד מתנדבים רבים שהחלו לתרום את המחשבים שלהם, לטובתם של בני הנוער והילדים הזקוקים למחשבים בזמן תקופת הסגר אבל גם בתקופה שבמסגרתה מערכת החינוך עוברת אדפטציה, כחלק ממעבר לסביבת לימודים ממוחשבת. רפי אדרעי עמותת אחינועם ובני משפחתו פועלים מזה שנים רבות לטובת החברה הישראלית, ועדות לכך ניתן למצוא בפעילות הענפה שמתרחשת בימים אלו בפריסה ארצית לטובת תרומה של מחשבים ישנים שעוברים תהליך של חידוש ופרמוט, לטובת למידה לרחוק שהפכה לחלק בלתי נפרד משגרת הלימודים של תלמידי ישראל בכל רחבי הארץ.

כשלומדים מהבית, טוב שיש את עמותת אחינועם לתרומת מחשבים ארצית

קידום שווין הזדמנויות בעידן טכנולוגי פורץ דרך

העידן הטכנולוגי מציע שפע של אפשרויות חדשות בעולם החינוך, וזאת כחלק מהבנה כי באמצעות טכנולוגיה ניתן לצמצם פערים גיאוגרפיים כמו גם ליצור בעבור דור העתיד יכולת ללמוד, לחקור ולהשקיע דרך המחשב ובאופן מרוחק. היתרונות של למידה מהבית הם רבים ובעלי פוטנציאל אדיר, אולם לצערנו מאחר ובישראל חיים אלפי בני נוער וילדים המוגדרים בסיכון, הפערים רק הולכים וגדלים בעקבות מחסור במחשבים. רפי אדרעי ואחיו איל אדרעי החליטו ביחד עם צוות המתנדבים לנצל את רוח התקופה לטובת חיזוק החברה הישראלית. מבצע גיוס המחשבים הצליח בצורה יוצאת דופן עם התגייסות של הציבור הישראלי מכל הארץ שהגיע לתרום את המחשבים הישנים,  לטובת קידום הזדמנויות בעידן טכנולוגי ופוסט קורונה. מאחר ומייסדי העמותה מבינים כי העולם מתקדם לכיוון טכנולוגי, היוזמה של גיוס מחשבים ממשיכה לפעול במלוא הכוח בפריצה ארצית ותוך שימת דגש על מתן המחשבים החדשים לילדים ובני נוער המתגוררים באזורי פריפריה ואשר מוגדרים בסיכון ע"י רשויות הרווחה. התגובות האוהדות הובילו את המייסדים להקים תוכניות נוספות לטובת צמצום פערים וכן הבנה כי לכל תלמיד יש את הפוטנציאל הגלום בו – וניתן לחזק ולהעשיר את בני הנוער והילדים באמצעות אמצעים טכנולוגיים כמו מחשוב מתקדם לטובת יצירת מערך שבו כל תלמיד יכול לממש את הפוטנציאל הגלום בו.

לסיכום, הפעילות הענפה של עמותת אחינועם הובילה לשינוי חיובי בחייהם של אלפי תלמידים שקיבלו מחשבים לטובת למידה מרחוק. מעל ל 15,000 מחשבים חולקו בזמן תקופת הסגר וכעת ממשיכה העמותה דרך הפלטפורמה האינטרנטית כמו גם פעילות שטח לאתר מחשבים ישנים, לחדש אותם ולהעביר אותם בהקדם לתלמידים הזקוקים לכך. פעילות זו זכתה לסיקור תקשורתי אוהד כמו גם תמיכה מצד מוסדות הלימוד בכל רחבי הארץ, כחלק מעשייה חברתית מבורכת שהופכת את החברה הישראלית למגובשת כמו גם כזו שמבינה כי דור העתיד צריך כבר עכשיו להתחיל וללמוד כיצד לעבור ללמידה מרחוק, כחלק ממגמה כלל עולמית שבמסגרתה הטכנולוגיה והמחשוב תופסים מקום משמעותי בעולם החינוך כמו גם התעסוקה.

נגישות